Paprykowo

Ta pora roku to najlepszy czas na potrawy z papryką w roli głównej. Pełno jej na straganach, cena też jest przystępna… Prezentuje się wspaniale, pyszna i kolorowa..Nie można przejść obok niej obojętnie. Ja uwielbiam to warzywo i używam je w mojej kuchni prawie do wszystkiego: sałatek, makaronów, zup-kremów czy po prostu jako dodatek do kanapek. Dwie poniższe propozycje goszczą na moim stole ostatnimi czasy bardzo często, w niemal regularnych odstępach. I ciągle nie mamy ich dość 🙂

Papryka faszerowana mięsem mielonym

W tym roku po raz pierwszy skusiłam się na tą potrawę i cieszę, się, że to zrobiłam. Smakuje fantastycznie. Wzorowałam się na przepisie znalezionym na blogu Alexandry Kulinarnie. Troszkę go zmodyfikowałam, ale tylko troszkę.

Składniki:


– 400 g mięsa mielonego (autorka poleca mięso mielone z indyka, ja użyłam innego) 

– 5 średnich papryk

– 1 cebula (dałam dwie)

– woreczek ryżu

– sól, pieprz

Dodatkowo (jeśli ktoś chce uzyskać sos paprykowo-pomidorowy, naprawdę smaczny i idealnie pasujący do faszerowanych papryk): 

– 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego

– łyżka mąki

Wykonanie:

Ryż ugotować, cebule posiekać i podsmażyć na oleju. Podane skladniki wymieszać z mięsem. Doprawić dość mocno solą i pieprzem. Papryki wydrążyć, napełnić przygotowanym farszem. Ułożyć je w dużym garnku, podlać ok. 1,5 szklanki przegotowanej wody. Gotować pod przykryciem, aż papryki zmiękną (ok. 40 minut powinno wystarczyć). Gotowe papryki wyciągnać z naczynia. Do pozostałej wody dodać przecier, zagęścić mąką, zagotować. Doprawić do smaku. Powstały sos podawać z papryką.

 Leczo (wersja moja)

Szumnie nazwałam to danie leczem, choć nie spełnia chyba wszystkich wymogów tej potrawy. Ja taką wersję uwielbiam i przyrządzam ją od bardzo dawna. Tym razem po raz pierwszy dodałam cukinię i jestem zachwycona efektem. Takie leczo podaję najczęściej po prostu z chlebem lub ryżem.

Składniki:

– kilka różnokolorowych papryk (u mnie 2 czerwone, 2 pomarańczowe i 2 żółte)

– 2 średnie cukinie

– kilka pieczarek

– 2 duże cebule

– pętko kiełbasy lub kilka parówek

– 1-2 puszki pomidorów w puszce (lub kilka dojrzałych pomidorów)

– sól, pieprz, papryka słodka (ew. ostra)

– oliwa do smażenia

Wykonanie:

Paprykę pokoić w większą kostkę, pieczarki i cukinie w plasterki, cebule drobno posiekać. Kiełbasę lub parówki pokroić w plasterki. Na oliwie w większym naczyniu podsmażyć cebule. Dodać do nich pieczarki, chwilę razem posmażyć. Dorzucić paprykę, a na koniec cukinię. Dolać pomidory z puszki i dusić wszystko ok. 15 – 20 minut. Na osobnej patelni podsmażyć kiełbasę lub parówki. Dodać do warzyw, gotować jeszcze razem chwilę. Doprawić do smaku dość mocno solą, pieprzem i papryką. Podawać z pieczywem lub ryżem.