Waniliowo

Co raz częściej w przepisach jako jeden ze składników widnieje esktrakt z wanilii. Nigdy go nie miałam i zastępowałam tym, co było pod ręką: aromatem lub cukrem waniliowym. Sam ekstrakt wydawał mi się zawsze ciężko dostępny i zbyt drogi. Pewnego dnia znalazłam jednak przepis na ekstrakt przyrządzony samodzielnie i nie namyślając się długo postanowiłam go przygotować. Laski wanilii (10 sztuk) zamówiłam na allegro (polecam ten sposób, bo wychodzi naprawdę dużo taniej niż w normalnym sklepie), kupiłam wódkę i po kilku dniach przygotowałam swój własny ekstrakt. Przepis znalazłam na blogu “Gotuję, bo lubię”, którego autorką jest kasiaaaa24.  Na efekt końcowy trzeba poczekać około 2 miesięcy, bo wtedy ekstrakt uzyska pożądany aromat.  Zapewniam Was, że naprawdę warto… 🙂

Domowy ekstrakt waniliowy:

Składniki:

-500 ml wódki

– 4 laski wanilii

Wykonanie:

Przekrojone wzdłuż laski wanilli (ale nie do samego końca, końcówki powinny zostać złączone) umieścić w butelce. Zalać je wódką (całe strąki powinny być przykryte; można je przeciąć na pół, jeśli są zbyt długie).  Zakręconą butelkę odstawić w ciemne i chłodne miejsce (ale nie do lodówki). Co kilka dni energicznie wstrząsać butelką. Ekstrakt najlepszy jest po minimum 2 miesiącach. Można go bardzo długo przechowywać w chłodnym miejscu. Kiedy zużyje się już  większość, wystarczy te same strąki wanilli zalać ponownie alkoholem i odczekać trochę do wzmocnienia aromatu.  

Jak już wspomniałam wyżej, lasek wanilli zamówiłam 10, dodatkowo do każdej dodawane są gratisowo dwa strąki. Mając taką ich ilość, pokusiłam się też, o zrobienie domowego cukru waniliowego. W sklepach znaleźć można tylko cukier wanilinowy, który z prawdziwą wanilią niewiele ma wspólnego. Zrobiony w domowym zaciszu cukier waniliowy ma cudowny aromat, choć na pewno trzeba się do niego przyzwyczaić, gdyż pachnie trochę inaczej niż jego znany sklepowy odpowiednik. W tym wypadku jednak “inaczej” znaczy “zdecydowanie lepiej”. Polecam wypróbowanie i przekonanie się o tym na własnej skórze….:)

Przepis zaczerpnęłam od Dorotus.

Domowy cukier waniliowy

Składniki (robiłam z podwójnej porcji):

– 2 szklanki drobnego cukru

– 1 laska wanilii

Wykonanie:

Cukier umieścić w szklanym, szczelnym pojemniku. Laski wanilii przeciąć wzdłuż, zeskrobać nasionka i wymieszać je z cukrem. Puste laski wanilii przeciąć na 2 – 3 części, zakopać je w cukrze. Zamknąć pojemnik,  wstrząsnąć kilkakrotnie. Cukier jest gotowy do użycia po około 1 – 2 tygodniach.