Co warto zobaczyć w Poczdamie?

Te wakacje mamy wyjątkowo udane, jeśli chodzi o wyjazdy. W miniony weekend zrobiliśmy sobie z mężem wypad we dwoje do naszych zachodnich sąsiadów. Zwiedziliśmy Poczdam – piękne miasto leżące w Brandenburgii, nieopodal Berlina. Lista miejsc, które warto w nim zobaczyć, jest ogromna. Jako że nie mieliśmy za dużo czasu, skupiliśmy się na tych najważniejszych, które zobaczycie na zdjęciach poniżej. Poczdam jest pięknym miastem, wartym zwiedzenia – czy to przy okazji wizyty w stolicy Niemiec, czy jako osobny wyjazd.

Most Glienicke 

Most łączący Berlin i Poczdam. Pod względem architektonicznym niczym specjalnie się może nie wyróżnia, ale jest ciekawy jeśli chodzi o względy historyczne. Dawniej przebiegała na nim granica pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami. W czasie zimnej wojny Związek Radziecki i Stany Zjednoczone trzykrotnie wykorzystały most do wymiany pojmanych szpiegów (stąd jego nazwa potoczna: Most Szpiegów).

Most Glienicke 

Most Glienicke Most szpiegów

Alexandrówka

Osiedle drewnianych domków w stylu rosyjskim. Wybudowane na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III dla ostatnich dwunastu rosyjskich śpiewaków z dawnego 62-osobowego chóru żołnierzy rosyjskich. Piękna dzielnica –  klimatyczne budynki, nadgryzione już niestety niekiedy przez ząb czasu, z dużymi ogrodami i cichą, spokojną okolicą.

Alexandrowka Poczdam

Dzielnica Holenderska

Jest w Poczdamie dzielnica rosyjska, więc dlaczego nie miało by być osiedla w stylu holenderskim? 🙂 Takowe powstałe w XVIII w  z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wilhelma I. Było to osiedle dla rzemieślników holenderskich ściąganych do pracy przy rozbudowie Poczdamu. Dzielnica obejmuje 134 domy wzniesione z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego. Warto je zobaczyć 🙂

dzielnica holenderska poczdam

dzielnica holenderska poczdam

Nauener Tor

Jedna z kilku zabytkowych bram w Poczdamie, znajdująca się tuż przy Dzielnicy Holenderskiej.

Nauener Tor poczdam

Brama Branderburska

Starsza niż berlińska. Być może trochę mniej okazała, ale także cieszy oko.

Brama Brandenburska Poczdam

Park Sanssouci

Ogromny (prawie 300 hektarów!), piękny park, z wieloma zabytkami i miejscami godnymi obejrzenia. Wstęp do parku jest darmowy – jeśli ktoś jednak chciałby zajrzeć do środka któregoś z pałaców, należy wtedy zakupić bilet. My z braku czasu obejrzeliśmy najważniejsze miejsca wyłącznie z zewnątrz, a i tak po kilku godzinach nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Nie dotarliśmy do Pawilonu Chińskiego, Pałacu Charlotennhof czy Świątyni Przyjaźni. Jest pretekst, by wrócić tam ponownie. W parku udało nam się zobaczyć jednak:

Kościół Pokoju:

Miejsce ostatniego spoczynku członków rodu Hohenzollernów.

kościol pokoju Poczdam

hohenzoller

kosciol pokoju poczdam

kosciol pokoju

Pałac Sanssouci

Wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Przepiękny.

Pałac Sanssouci

Pałac Sanssouci Poczdam

Sanssouci

Zabytkowy wiatrak

wiatrak poczdam

Nowa Oranżeria

Wybudowana w latach 1851–64 na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV.  W wewnątrz szklarnie (ponad 1000 roślin doniczkowych reprezentujących ok. 30 różnych gatunków) oraz m.in.: sala Rafaela, w której znajduje się kolekcja kopii  50 dzieł Rafaela,  pochodzących ze zbiorów Fryderyka Wilhelma III.

nowa oranżeria poczdam

nowa oranżeria poczdam

oranżeria poczdam sanssouci

Nowa Oranzeria sanssouci

Nowy Pałac

Ogromna budowla (200 komnat!), robiąca naprawdę duże wrażenie. Zbudowana w latach 1763-69 na zlecenie króla  Fryderyka II Wielkiego. Pierwotnie służył jako dom gościnny, później pełnił funkcję rezydencji cesarskiej. Obecnie  w pałacu mieści się muzeum, a dawne budynki gospodarcze zajmuje Uniwersytet Poczdamski. Pałac oraz budynki gospodarcze zdobi ponad 400 figur z piaskowca.

Nowy Pałac Poczdam

Nowy Pałac Poczdam

Neues Palace Potsdam

W drodze do Poczdamu zajrzeliśmy również do miejscowości Oranienburg, aby zwiedzić znajdujący się tam obóz koncentracyjny Sachsenhausen. Takie miejsca zawsze robią na człowieku ogromne wrażenie i skłaniają do refleksji. W obozie tym zachowało się niewiele baraków, ale mimo to zwiedzanie całości zajmie z pewnością kilka godzin. Jedna z cel poświęcona jest pamięci Stefana Grota-Roweckiego, który zmarła właśnie w Sachsenhausen.

sachsenhasuen

sachsenhasuen

sachsenhasuen

sachsenhasuen

sachsenhasuen

sachsenhasuen