Rafalleo z czarną porzeczką (bez pieczenia)

To ciasto wynalazłam na blogu Kasi jakiś czas temu. Zrobiłam je do rodziców i …rozeszło się w ekspresowym tempie. Co więcej, moja mama poprosiła bym przygotowała je również na nadchodzące święta, co uczynię z przyjemnością, bo to ciasto jest bardzo smaczne i proste w wykonaniu.

Dość słodkie, choć nie przesadnie – dżem z czarnej porzeczki przełamuje nadmiar słodyczy. Dobrze się kroi – po nocy w lodówce herbatniki odpowiednio zmiękły. Jak widać na zdjęciu, krem zamiast białego, ma u mnie kolor żółty. Zawiniła to moja niedokładność: po czasie doczytałam, że budyń miał być śmietankowy, a nie waniliowy. Nie bez znaczenia były też tu pewnie użyte wiejskie jajka, które miały wyjątkowy intensywny kolor żółtek 😉 Przez to może ciasto nie wygląda tak zachęcająco jak u Kasi, ale uwierzcie mi, że smaku mu to nie odebrało 🙂  Sam krem w cieście jest mocno budyniowy:  smaczny, ale chyba jednak trochę bardziej smakował mi ten na bazie kwaśnej śmietany i białej czekolady, który wykorzystałam w przepisie od mojej mamy na inne rafaello. Niemniej ciasto to polecam i jestem pewna, że znajdzie swoich zwolenników na świątecznym stole.

rafaello z porzeczkami

Składniki (blaszka o wymiarach: 24×28 cm):

Krem budyniowy:

  • 800 ml mleka
  • 200 g cukru
  • 4 żółtka
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru
  • 150 g wiórków kokosowych
  • 100 g białej czekolady
  • 3 łyżki kremówki
  • 10 łyżek likieru Malibu (ja pominęłam alkohol i użyłam zamiast niego mleczka kokosowego)
  • 200 g miękkiego masła

Dodatkowo:

  • ok. 400 g herbatników (zużyłam prawie całe dwa opakowania po 250 g)
  • 1 duży słoik gęstego dżemu z czarnej porzeczki
  • 50 g wiórków kokosowych

Wykonanie:

Wiórki kokosowe zalać Malibu lub mlekiem kokosowym. Dokładnie wymieszać i odstawić na bok.

500 ml mleka zagotować razem z cukrem.  Pozostałe 300 ml rozbełtać dokładnie z żółtkami oraz proszkiem budyniowym i tak przygotowaną mieszankę wlać do gotującego się mleka.  Zagotować, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Gotować ok. 1-2 minut, aż budyń odpowiednio zgęstnieje. Gotowy przykryć folią spożywczą, by nie powstał kożuch, i odstawić do całkowitego ostygnięcia.

W małym garnku podgrzać kremówkę. Gorącą zdjąć z palnika i  dodać do niej drobno posiekaną białą czekoladę. Mieszać do czasu całkowitego rozpuszczenia.

Miękkie masło miksować na najwyższych obrotach miksera do czasu powstania jasnej, puszystej masy. Następnie dodawać do niej po łyżce zimnego budyniu. Gdy skończy nam się budyń,  dodać rozpuszczoną w kremówce czekoladę oraz namoczone wiórki kokosowe. Zmiksować do połączenia się składników. Gotowy krem podzielić na 3 równe części.

Spód formy wyłożyć herbatnikami. Rozsmarować na nich pierwszą część kremu. Na kremie delikatnie rozsmarować połowę dżemu. Przykryć całość kolejną warstwą herbatników i ponownie rozsmarować na nich krem oraz dżem. Wyłożyć trzecią warstwą herbatników i rozsmarować na nich ostatnią część kremu. Posypać ją obficie wiórkami. Złożone ciasto przykryć folią i wstawić do lodówki na całą noc. Smacznego 🙂