Małpi chlebek (Monkey Bread)

Obłędnie dobre ciasto drożdżowe: puszyste, słodkie, pachnące karmelem i cynamonem. Przypominające szwedzkie bułeczki kanelbullar, za którymi przepadamy. Ciasto to rozeszło się momentalnie: miałam problem ze zrobieniem zdjęć, bo córka z mężem odrywali co chwilę, jeszcze ciepłe, karmelowe kulki, zachwycając się ich smakiem. Przepis na małpi chlebek znalazłam u Dorotus. Bardzo polecam go Waszej uwadze, zwłaszcza teraz, gdy jesienne popołudnia wręcz domagają się takich maleńkich, słodkich pyszności 🙂 Warto się skusić 🙂

monkey bread

Składniki:

  • 490 g mąki pszennej
  • 20 g drożdży świeżych (lub 10 g drożdży suchych)
  • 250 ml mleka
  • 85 ml wody
  • 50 g drobnego cukru do wypieków
  • łyżeczka soli
  • 30 g roztopionego masła

Cynamonowa posypka:

  • 1 szklanka jasnego brązowego cukru
  • 2 łyżeczki cynamonu

Dodatkowo:

  • 115 g roztopionego masła, do obtoczenia kulek

Wykonanie:

Świeże drożdże pokruszyć i połączyć z 5 łyżkami ciepłego (nie gorącego!) mleka, 2 łyżkami cukru i 1 łyżką mąki. Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na 20 minut, aby rozczyn wyrósł (jeśli używamy suchych drożdży, wystarczy wymieszać je z mąką).

Do dużej miski wsypać mąkę wymieszaną z solą. Wlać resztę mleka, wodę oraz roztopione masło. Dodać cukier oraz wyrośnięty zaczyn. Całość wyrabiać tak długo, aby otrzymać miękkie i elastyczne ciasto. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić objętość (zajmie to około 1,5 godziny).

W międzyczasie formę z kominem o pojemności 2,5 litra wysmarować łyżką masła. Składniki posypki – cukier i cynamon – wymieszać dokładnie ze sobą.

Ciasto można też wyrobić w maszynie do pieczenia chleba i ja tak właśnie zrobiłam:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu rozczyn drożdżowy. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‘dough’ (w mojej maszynie jest to program 13: Ciasto rosnące; czas trwania: około 1,5 h).  Po wyrobieniu przez maszynę i wyrośnięciu ciasta, postępować dalej zgodnie z przepisem.

Wyrośnięte ciasto wyjąć z naczynia, krótko zagnieść i rozwałkować je na kwadrat o boku 23 cm. Pokroić je w paski, tak aby otrzymać równą kratkę złożoną z  64 małych kwadracików. Z każdego kwadracika uformować kulkę (można też po prostu odrywać z ciasta małe porcje wielkości orzecha i formować z nich kulki). Gotowe  kulki obtaczać najpierw w roztopionym i przestudzonym maśle, a następnie w cynamonowej posypce. Układać je w formie, jedna obok drugiej. Gdy wszystkie kulki będą już w formie,  przykryć je ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 35-45 minut).  Ciasto powinno wyrosnąć do brzegów formy.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 25-30 minut. Wyjąć i natychmiast przełożyć gorące ciasto z formy na talerz. (pozostawienie w formie ciepłego ciasta spowoduje przyklejenie się jego do formy). Smacznego 🙂