Ogórki konserwowe (w occie, po warszawsku)
Smaczne ogórki w słodko-kwaśnej, octowej zalewie. Przepis znaleziony na blogu Smaczna Pyza. Świetnie nadają się jako dodatek do obiadu czy składnik sałatek.
Składniki:
- ok. 2 kg ogórków gruntowych (najlepsze małe)
- 1,5-2,5 szklanki octu spirytusowego 10% (dałam 2 szklanki)
- 8 szklanek wody
- 160 g cukru
- 50 g soli kamiennej
- 6 liści laurowych
- 10 sztuk kulek ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
- 6 łyżeczek ziaren białej gorczycy
- 1 duża marchewka (dałam dwie)
- 2 ząbki czosnku (dałam 4)
- kawałek korzenia chrzanu (pominęłam)
- kilka łodyg kopru
Wykonanie:
Zalewa:
Wodę zagotować z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem. Gdy zawrze, dodać sól i cukier. Gotować ok. 15 minut. Na koniec dodać ocet (ilość zależy od tego jakie ogórki chcemy uzyskać; przy 1,5 szkl – będą bardziej łagodne, przy 2,5 – bardziej ostre). Wymieszać, zdjąć z gazu i odstawić do wystudzenia.
Ogórki dokładnie umyć. Na dno każdego przygotowanego słoiczka wsypać po pół łyżeczki gorczycy. Włożyć pół ząbka czosnku, pokrojonego na mniejsze części, kilka plasterków surowej marchewki i pociętą na małe kawałki łodygę kopru. Następnie wypełnić słoiki ogórkami i zalać zalewą. Zakręcić słoiki i pasteryzować ok. 2-3 minut (licząc od czasu zagotowania). Podczas gotowania ogórki zmieniają kolor na zielonożółte i kiedy już prawie całe są takie to można wyciągać. Po upływie podanego czasu słoiki wyciągnąć i odstawić do ostudzenia. Ogórki nadają się do jedzenia po ok. 2 tygodniach. Smacznego 🙂